3 starodávná tajemství ukrytá v levanduli

Taky zbožňujete levanduli? Levandule je výjimečná. Milovaná, opěvovaná a s velkou silou. Její něžná barva, křehkost a především opojná vůně možná očarovala i Vaše srdce.

Jejím původním domovem je Středomoří. Levandule z Provence je symbolem jižní Francie. Možná i Vám se občas zdá o nekonečných lánech levandule a prázdninách v Provence. Dnes se však levandule pěstuje i v řadě dalších zemí. A možná také u Vás doma.

Levandule je velmi zajímavá bylina, která v sobě ukrývá řadu tajemství.

1. Tajemství očistné levandule

Jméno levandule pochází z latinského lavare – mýt se. Mudrci starověku oceňovali její léčivé vlastnosti i vůni a s oblibou ji přidávali do koupelí k ovonění vody. Její obliba neklesla ani ve středověku. Pěstovala se v klášterních zahradách a používala jako lék. Pro její vůni se vkládala do prádla a užívala v domácnosti.

Dokonce ji lidé nosili jako prevenci moru. Zda je před morem opravdu uchránila, těžko hodnotit. Byla ceněna i pro své protizánětlivé účinky a užívána jako tonikum. S rozvojem výroby parfémů se stala ještě oblíbenější. Vždyť voní opravdu božsky.

2. Tajemství léčivé levandule

Staří herbalisté si levandule velmi cenili. Přisuzovali ji léčivé účinky proti řadě neduhům.

Velmi nás zaujal recept Dr. Petra Ondřeje Mathioli (kolem roku 1544) na přípravu levandulového vína: „Chceš-li míti víno levandulové, vezmi malý soudek, naplň ho vínem, pak dej do sáčku cendelinového nebo tafftového květ levandulový a tento pytlíček zavěs do soudku. Toto víno jest velice prospěšné lidem starým a studeným, stravuje zbytečné vlhkosti hlavy a mozku, slouží proto závrati a všelikým jiným nedostatkům mozku a žaludku.“

Dr. Mathioli také zmiňuje levandulový olej, který svou vůní všechny ostatní oleje převyšuje. A radí: „Tohoto oleje užívej proti nemocem, neboť je velice užitečný a což je skryté tajemství – dražší všech věcí.“ Ano, olej z levandule je skvělý. Také ho milujeme jako tento renesanční lékař. A také ho najdete v řadě našich kosmetických přípravků.

3. Tajemství kouzelné levandule

Levandule je považována za mocnou magickou bylinu. Její vůně přináší harmonii a klid, vyhání zlé myšlenky a pročišťuje mysl.  Je spojena i se Svatojánskou nocí a je považována za jednu z posvátných bylin letního slunovratu.

Chránila prý i před zlými duchy a čarodějnicemi. Čistila prostor od negativních energií a přinášela štěstí a mír.

Vůně levandule je nádherně čistá a nikdy se neomrzí. Do naší přírodní kosmetiky používáme ten nejkvalitnější 100% esenciální olej z francouzské levandule a zcela jsme mu propadnuli.

Podlehněte kouzlu levandule

Napsat komentář