Čarovná Svatojánská noc

Předvečer svátku sv. Jana je výjimečný čas v roce. Noc z 23. na 24. června je nazývána Svatojánská noc a je spojena s řadou magických obřadů a tradic.

Tradice Svatojánské noci je velmi stará a vychází z pohanských a předkřesťanských tradic. Naši pohanští předkové slavili vládu letního slunovratu. Po příchodu křesťanství se pohanské oslavy změnily na svátek sv. Jana.

Svatojánské ohně

V tomto čase je slunce plné síly a dny jsou nejdelší v roce. Síla světla a tepla se posilovala ještě zapálenými svatojánskými ohni.

Lidé tančili okolo ohňů a také přes ně skákali. Skákání přes plameny očišťuje tělo i ducha a posiluje zdraví. Oheň také přinášel plodnost, bohatou úrodu a ochraňoval.

Svatojánská kouzla

Období okolo letního slunovratu není pouze časem světla. Naši předkové věřili, že nadpřirozené síly mají velkou moc a je to období kouzel. Věřili, že se otevírá brána mezi světy, Země vydává své poklady a mohou najít zlaté kapradí. Lesy byly prý plné bludiček, víl a bytostí z jiného světa. Znáte přeci Sen noci svatojánské.

Některá svatojánská kouzla se zachovala do dnešních časů. Dívkám se mohl třeba zjevit jejich budoucí manžel ve snu, když si pod polštář položily věneček ze svatojánského kvítí.

Síla bylin

Byliny mají v tento čas největší moc a jsou plné síly ze Slunce. Zkušení bylináři se vydávají na sběr bylin i o Svatojánské noci. Zkuste to také. Doporučuje ovšem nejdříve během dne najít byliny, které chcete sbírat a označit si cestu, abyste je v noci po tmě našli. A nikdy je nevysbírat všechny.

Byliny svatého Jana

A co jsou svatojánské byliny? Obyčejně se mluví o sedmeru nebo devateru kvítí. Jednotlivé byliny se lišily dle krajů.

Mezi ty hlavní patří: třezalka, levandule, máta, heřmánek, mateřídouška, bazalka, hloh, pelyněk, routa, rozmarýn, šalvěj, petržel, řebříček, růže, měsíček, bazalka, tymián, devětsil, jitrocel, chrpa, divizna.

Různé byliny se sbíraly v různých krajích. Naši předkové věřili, že byliny nasbírané o Svatojánské noci mají zvláštní mimořádnou a léčivou sílu.

Jděte o Svatojánské noci ven. Třeba jenom na procházku. Nadechněte se a ucítíte sílu slunce, bylin a Země.

Nechte se okouzlit silou bylin

Napsat komentář